Blachy

Często stosowanymi przez polskich modelarzy akcesoriami uzupełniającymi zestaw fabryczny są fototrawione detale firmy Eduard. Nowościami wśród kilkuset istniejących zestawów są blachy do Hellcata i Sabre’a.

Hellcat

Zestaw "F6F-5 Hellcat" w skali 1:72 (nr kat. 72 216) przeznaczony jest dla modelu firmy Academy Minicraft. Większość elementów służy do wykonania wnętrza kabiny (trudno tu użyć słowa uzupełnienia, gdyż z oryginalnego zestawu wykorzystuje się tylko drążek sterowy). Pozostałe części to detale podwozia, rurka Pitota oraz uchwyty zbiornika podwieszanego i bomb. Nie ma części do udoskonalenia silnika, który w oryginalnym wykonaniu prezentuje się przyzwoicie (jeśli nie otwierać osłon), a tym, którym to nie wystarczy, z pomocą przychodzi firma AIRES Hobby Models ze swoim żywiczno-fototrawionym Pratt & Whitneyem R-2800.

Hellcat

Drugi zestaw (nr kat. 48 185) służy do upiększenia F-86F Sabre’a z Hasegawy w skali 1:48. Tu także większość części to elementy kabiny - w tym trzy tablice przyrządów (do wersji F-86A-5, F-86F-30, F-86F-40/52). Dość szeroko wykorzystano elementy produkcji Hasegawy lub ich fragmenty. Ponadto wykonano drzwi komory przedniego podwozia i stateczniki zbiorników podwieszanych.

Oba zestawy poza częściami metalowymi zawierają także folie z przyrządami, widocznymi przez otwory w tablicach (do Sabre’a dołączono trzy komplety przyrządów). W instrukcjach nie podano sposobów malowania detali, co jest naturalne w przypadku zestawów dla modelarzy zaawansowanych, posiadających obszerną dokumentację na temat wybranego samolotu. Wysoka jakość detali i ich zgodność z dokumentacją, w połączeniu z przystępną ceną i szeroką ofertą stanowią propozycję, którą większość modelarzy przyjmie z zadowoleniem.

Tekst i zdjęcia: Rafał Miszczak

Zestawy dostarczyła firma Eduard-Polska, ul. Jasielska 18, 54-033 Wrocław, tel./fax (0-71) 349-40-83.