Jumo 213

Czeska firma AIRES Hobby Models specjalizuje się w produkcji zestawów uzupełniających do modeli lotniczych i kołowych. W ofercie znajduje się ok. 40 zestawów lotniczych w skalach 1:48 i 1:72, przy czym wiele z nich wykonano w obu skalach. Z elementów żywicznych i fototrawionych wykonać można silniki, kabiny i elementy uzbrojenia.

Jumo 213

Silnik Junkers Jumo 213 stosowany był m. in. w Fw 190D, Ta-152H, Ta-154 i Ju-88G. Jego model, wykonany w skali 1:72, składa się z 11 części żywicznych i 17 fototrawionych. Jest on przeznaczony dla tych modelarzy, którzy potrafią detal wielkości milimetra przykleić we właściwe miejsce modelu, a nie do własnych palców (a kleje sekundowe wiążą szybko i mocno...). Silnik wykonany jest bardzo dokładnie - żywica lepiej niż polistyren oddaje kształt detali. Po uzupełnieniu elementami metalowymi i realistycznym pomalowaniu wygląda, jak prawdziwy.

Jedynym składnikiem, który dobrze byłoby poprawić, jest instrukcja. Nie zawsze daje ona pewność, jak powinien być umieszczony dany detal - brakuje rysunków gotowego silnika. Nie ma również informacji o malowaniu. Ma to jednak swoje usprawiedliwienie - zestaw adresowany jest do znawców tematu, którzy wygląd Jumo 213 znają na pamięć.

Z założenia produkty AIRES służą do uzupełniania modeli, ale tak szczegółowo wykonany silnik szkoda zamykać w płatowcu. Lepiej będzie się prezentował na dioramie, np. wisząc na łańcuchach nad remontowanym Focke-Wulfem, lub może być wręcz samodzielną ozdobą kolekcji.

Tekst i zdjęcie: Rafał Miszczak

Zestaw dostarczyła firma Eduard-Polska, ul. Jasielska 18, 54-033 Wrocław, tel./fax (0-71) 349-40-83.