W 1996 r., wkrótce po pierwszym kontakcie z Internetem postanowiłem spróbować tworzenia stron WWW. Od razu zaczęło mi się to podobać. Obecnie zajmuję się tworzeniem serwisów internetowych na zamówienie.

Moje strony WWW

Ponieważ zacząłem tworzyć strony WWW jeszcze przed masowym wprowadzeniem specjalizowanych edytorów, musiałem nauczyć się ręcznej edycji kodu HTML. Potem wypróbowałem kilka programów do tworzenia stron, ale żaden nie był zadowalający, więc pozostałem przy kodowaniu bezpośrednim.

Poniżej znajdują się opisy serwisów wykonanych przez mnie. Niektóre z nich nie są juz prowadzone przez mnie lub nawet zniknęły z sieci. Ilustracje przedstawiają ich wygląd w czasie, kiedy ja się nimi zajmowałem. Zapraszam!


RAV online

Moja strona osobista, której aktualną wersję właśnie oglądasz, nie zawsze tak wyglądała... Od niej w 1996 r. zacząłem naukę tworzenia stron WWW. Pracowałem wtedy w Agencji Lotniczej ALTAIR i swoją stronę połączyłem z serwisem firmy, umieszczając ją w kwietniu 1997 r. pod adresem www.altair.com.pl/zespol/rav/.

W czerwcu 1999 r., jeszcze przed opuszczeniem ALTAIRa, uznałem połączenie serwisu prywatnego i firmowego za błąd i przeniosłem swoją stronę pod aktualny adres, przy okazji nadając jej nową szatę graficzną oraz nazwę. We wrześniu 2001 r. przeprowadziłem kolejne zmiany, które doprowadziły do aktualnej postaci mojej strony.

www.rav.priv.pl


Agencja Lotnicza ALTAIR

Pierwszy duży serwis mojego autorstwa. Tworzony od lata 1996 r., pojawił się w sieci w kwietniu 1997 jako jedna z pierwszych stron lotniczych w polskim Internecie. Przedstawiała ofertę wydawcy czasopism i książek lotniczych i wojskowych (m.in. "Skrzydlatej Polski", "AeroPlana", "Raportu-wto" czy "Największych Bitew XX w.") i była odwiedzana średnio ponad 200 razy dziennie.

W listopadzie 1999 r. zakończyłem współpracę z firmą. Przez kilka miesięcy serwis nie był aktualizowany, a potem pojawiły się na nim napisy "Strona w przebudowie". Mimo, że struktura nawigacyjna serwisu została w ten sposób uszkodzona, wiele podstron nadal jest dostępnych w takiej formie, jak je pozostawiłem.

www.altair.com.pl


Euroavia

Będąc studentem Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej oraz członkiem działającej na nim organizacji Euroavia, w kwietniu 1997 r. zacząłem prowadzić jej serwis internetowy. Trwało to do końca 1998 r. Obecnie serwis nie jest dostępny. Znajdował się pod adresem www.meil.pw.edu.pl/~euroavia/.Lotnicze Zakłady Naukowe

W 1997 r. przypadkiem trafiłem na stronę szkoły średniej, którą w 1993 r. ukończyłem. Była ona prowadzona przez absolwenta LZN mieszkającego w Kanadzie, Zygmunta Hobota. Zaproponowałem mu dopracowanie szaty graficznej serwisu i od tej pory współpracowaliśmy przy tworzeniu go. W 2000 r. miała miejsce kolejna zmiana szaty graficznej (ilustracja dolna), a w kwietniu 2001 r. wycofałem się ze współpracy. Strona jest nadal prowadzona przez Zygmunta Hobota.

www.csclub.uwaterloo.ca/~ehobot/LZN.html


Air-Pol

W kwietniu 1998 r. rozpocząłem prace nad serwisem firmy bedącej największym producentem spadochronów w Polsce. Jesienią 1999 r. miała miejsce zmiana wyglądu i struktury serwisu.

www.air-pol.com.pl


Strona Grupy pl.rec.paralotnie

W maju 1998 r. zamieściłem w Internecie kilkuczęściowy, ilustrowany kurs meteorologii autorstwa Ryszarda Lutosławskiego, jednego z moich znajomych z grupy dyskusyjnej pl.rec.paralotnie. Wkrótce potem zgłosiłem propozycję dołączenia tego kursu do Strony Grupy pl.rec paralotnie, którą prowadził wówczas Marcin Malecki. Przejąłem prowadzenie Strony Grupy i w lipcu 1998 r. umieściłem ją pod adresem www.altair.com.pl/paralotnie/, skąd wkrótce została przeniesiona na obecny adres. Strona, na którą składają się materiały nadsyłane przez wielu Grupowiczów, jest obecnie największym polskim serwisem paralotniarskim i jest odwiedzana 300-400 razy dziennie.

www.paralotnie.atomnet.pl


Wielkopolskie Stowarzyszenie Paralotniarzy

W styczniu 1999 r. wykonałem serwis Wielkopolskiego Stowarzyszenia Paralotniarzy, do którego wówczas należałem. Z braku innego konta, umieściłem go pod adresem, który funkcjonuje się do dziś.

www.altair.com.pl/wsp/


Melex

Bardzo udany serwis producenta i dystrybutora znanych pojazdów elektrycznych wykonałem w lipcu 1999 r.

www.melex.com.pl


Fundacja na rzecz Ratownictwa Lotniczego

We wrześniu 1999 r. o zbudowanie serwisu "non-profit" poprosili mnie pracownicy lotniczej jednostki TOPR, znajdującej sie wówczas w złym stanie finansowym. Po wykonaniu projektu okazało się jednak, że serwis nie będzie potrzebny i projekt wylądował w szufladzie.


Wydawnictwo Magnum

W grudniu 1999 r. zostałem zaproszony do współpracy przy tworzeniu serwisu wydawnictwa Magnum, wydającego czasopisma i książki z dziedziny militariów. Po opracowaniu projektu serwisu "Nowej Techniki Wojskowej" okazało się, że firma nie jest przygotowana finansowo na taką współpracę i do zbudowania serwisu nie doszło.


Sklep Lotniczy AERO

Jedna z trzech (obok Para-Info i Paramotor) firm współpracujących ze sobą, dla których wiosną 2000 r. stworzyłem serwisy w podobnej szacie graficznej. W listopadzie 2000 r. sklep AERO został rozwiązany, a jego działalność przejęły pozostałe dwie firmy. Serwis, znajdujący się pod adresem www.aerosklep.home.pl, nie jest już dostępny.


Para-Info

Strona szkoły paralotniowej Para-Info została uruchomiona w czerwcu 2000 r. Obok stron sklepu AERO i firmy Paramotor jest to jedna z trzech współpracujących ze sobą firm, których serwisy mają podobną szatę graficzną.

www.paralotnie.com.plParamotor

Ostatni z wymienionej trójki pokrewnych serwisów - strona producenta napędów paralotniowych Paramotor. Powstała w lipcu 2000 r. i jest systematycznie aktualizowana przeze mnie.

W grudniu 2001 r. zrezygnowałem z pokrewnych opracowań graficznych serwisów Paramotor i Para-Info i wprowadziłem nową szatę graficzną serwisu. Zyskał on nowocześniejszą formę z zastosowaniem animacji w JavaScripcie.

www.paramotor.home.plKastol

Latem 2000 r. opracowałem dwa projekty serwisu firmy Kastol. Szata graficzna była narzucona przez zamawiającego (wg wzoru wizytówki). Zrealizowany został drugi projekt. W 2001 r. rozpoczęła się przebudowa serwisu i strony wykonane przeze mnie zostały usunięte.

www.kastol.com.pl


Polska Izba Poducentów na Rzecz Obronności Kraju

Strona zrzeszenia firm związanych z przemysłem obronnym, wykonana w sierpniu 2000 r. Miała być znacznie bardziej rozbudowana, niestety zamawiający dostarczył tylko część materiałów. Być moze serwis jeszcze się powiększy.

www.przemysl-obronny.pl
www.defence-industry.pl


Urząd Zamówień Publicznych

W listopadzie 2000 r. wykonałem projekt nowej szaty graficznej strony Urzędu Zamówień Publicznych. Niestety nie został on zrealizowany ze względów finansowych.

www.uzp.gov.pl


MAAG

Strona firmy handlującej częściami do samochodów japońskich, wykonany w bardzo krótkim czasie w grudniu 2000 r.

www.maag.home.pl


Inexim

Na przełomie lat 2000/2001 wykonałem przebudowę i rozbudowę serwisu firmy Inexim. Obecnie strona znajduje się ponownie w rękach poprzedniego webmastera.

www.inexim.com.pl


Stelmach

W lutym 2001 r. dokonałem aktualizacji serwisu szkoły paralotniowej przed nowym sezonem. Szata graficzna pozostała niezmieniona, jednak znacznie zmieniła się zawartość poszczególnych podstron.

www.webmedia.pl/stelmach


Dudek Paragliding

Duży serwis największego polskiego producenta sprzętu paralotniowego. Prace nad nim trwały od lutego do lipca 2001 r. Na stronach wykorzystałem wiele skryptów Javy dla ułatwienia przeglądania zawartości - obecnie w innych serwisach stosuję wiele technik wypracowanych właśnie przy tworzeniu stron Dudka. Bieżącą obsługą serwisu Dudek Paragliding zajmuje się już pracownik firmy, a ja wykonuję przy nim jedynie bardziej skomplikowane prace.

www.dudek.com.pl


Wrocławska Liga Paralotniowa

W lutym 2002 r. wykonałem serwis organizowanych właśnie całosezonowych zawodów paralotniowych, odbywających się na Dolnym Śląsku.

www.paraliga.republika.pl


Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu

W lutym i marcu 2002 r. wykonałem nową wersję oficjalnego serwisu Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu. Zastąpiła ona istniejący serwis 11 kwietnia 2002 r.

www.ae.wroc.pl