Modelarstwo
Paralotniarstwo
Lotnictwo
Dzieci
Facebook
Instagram
Kontakt

Dassault Rafale B

Italeri 1/72

330-EE, nr seryjny 307 z dywizjonu EC05-330 "Cote d'Argent" w bazie Mont de Marsan. Malowanie specjalne na Tiger Meet 2006, baza Llanos, Albecete, Hiszpania, październik 2006.

2008.02.05:

Bryła prawie obrobiona. Jutro ostatnie szlify w paru zakamarkach i Surfacer. Model Italeri 1/72 skleja się bez problemów. Ma niestety wypukłe linie, ale zostawiłem je tak jak są.

Rurka Pitota na czubku osłony radaru jest wymysłem Italeri. Usunięcie jej było jednak drobiazgiem.

Jedyne poprawki, konieczne do wprowadzenia w tym modelu, to podwieszenia. Zestaw zawiera cztery belki podkadłubowe z rakietami Matra Mica, dwa duże zbiorniki paliwa i rakiety Matra Magic na końcach skrzydeł. Rafale na Tiger Meet nie miał belek podkadłubowych, zbiorniki były mniejsze, a na końcach skrzydeł były pociski Mica. Na dodatek belki do podwieszania zbiorników nie mają nic wspólnego z oryginałem. Wykonałem je więc od podstaw. Po przeanalizowaniu zdjęć odkryłem, że zbiorniki podobne do tych z zestawu (z charakterystycznie pogrubioną przednią częścią) są również używane na Rafale'ach, aczkolwiek mają inny tył. Italeri proponuje zbiorniki osiowosymetryczne ze statecznikami. Takich nie widać na żadnym zdjęciu. Odciąłem więc stateczniki i cały tylny stożek. Ten ostatni podpiłowałem i przykleiłem z powrotem, aby uzyskać charakterystyczne załamanie osi tylnej części zbiornika.

Kalkomanie Model Alliance kupiłem w Hannants.


ZOBACZ GALERI