Od dziesiątego roku życia zajmuję się lotniczym modelarstwem plastykowym. Najczęściej buduję modele w skali 1/72, ale zdarza mi się także zrobić coś nietypowego. Robiłem już modele latające, a nawet zdarzyły mi się pojedyncze modele samochodów, motocykli lub czołgów.

Moje modele

TS-11 Iskra z radomskiego zespołu akrobacyjnego. Model firmy MasterCraft zbudowałem jeszcze przed ukazaniem się zestawu z kalkomaniami do tej wersji, więc wszystkie elementy, z wyjątkiem szachownicy i cyfry 5, musiałem malować ręcznie. Iskra solisty zespołu, jest przedstawiona w postaci z pierwszego występu na Air Show'91 w Poznaniu i nie posiada czerwonego pola na spodzie tylnej części kadłuba. Samolot ten rozbił się 11 listopada 1998 r.

Inny model w barwach prezentowanych na Air Show'91 w Poznaniu - policyjny Bell 206 JetRanger. Obecnie śmigłowiec ten ma czarną, płaską antenę na kabinie pilotów, godło Nadwiślańskich Jednostek MSW na przednich drzwiach i nie ma napisu POLICJA. Model jest konwersją zestawu OH-47A Kiowa firmy Italeri.

Mi-24D nr 461 z Pruszcza Gdańskiego był prezentowany na pokazach lotniczych w Łodzi w dniach 30-31 maja 1992 r., gdzie zrobiłem mu serię zdjęć pozwalających odtworzyć jego wygląd w nowym wówczas modelu Italeri. Śmigłowiec miał ślady przemalowania numerów 61 na 461.

Model MiGa-23MF z zestawu Academy Minicraft wykonany i sfotografowany na podstawie Przeglądu Konstrukcji Lotniczych nr 9. Wykorzystałem kalkomanie Hi Decal Line.

Lubię ciekawe malowania samolotów. Szczególnie interesujące są schematy okolicznościowe, jak np. te, z okazji Tiger Meet.

CF-104 Starfighter wykonany jest z zestawu ESCI.

Model Fiata G-91R-3 nr 5465 lotnictwa portugalskiego wykonałem z zestawu Fiat G-91Y firmy Matchbox. Z powodu dużych różnic pomiędzy wersją R-3 a Y musiałem m. in. skrócić kadłub o ok. 1,5 cm w środkowej części i zwęzić go o połowę w części tylnej (wersja R ma jeden silnik, a Y dwa). Ruchoma część osłony kabiny pochodzi z Jaguara NOVO, a zbiorniki paliwa - z MiGa-19 firmy KP.

Kolejny przykład ciekawego malowania: Alpha Jet E nr 40+44 w okolicznościowym malowaniu Oldenburger Kolibri, wykonanym z okazji 25-lecia Jagdbombergeschwader 43, Oldenburg, RFN, 1984 r. Zestaw z kalkomaniami do tego samolotu wyprodukował Heller.

Tym Mustangiem startowałem kilkakrotnie w zawodach modelarskich w latach 1991-92. Początkowo model miał zamknięte osłony silnika. Po dorobieniu makiety silnika i śladów eksploatacji, które robiłem po raz pierwszy w życiu, punktacja na zawodach... spadła. Morał: Jeśli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz.
P-51C Mustang wykonany jest w skali 1/72 z wakuformy firmy JMK. Nie stosowałem żadnych zestawów uzupełniających - makietę silnika i inne szczegóły dorobiłem od podstaw.

Mając dwie podstawki od modeli szybowców złożyłem je razem i zaświtał mi w głowie pomysł zrobienia "modelu fantazyjnego", czyli, mówiąc krótko, durnopłata. Osłona kabiny jest od Airacobry Vaku, podwozie od Skyhawka Italeri, a fotel - od F-16 Matchboxa. Skrzydła i stateczniki wykonałem z płytek plastiku. Wloty powietrza wzorowane są na B-2, dysze na F-117, a statecznik pionowy - na Orliku (aby samolot wyglądał na wykonany na Okęciu). Warto zwrócić uwagę na szachownice o zmniejszonej widzialności - czarno-szare.

Najbardziej nietypową dziedziną modelarstwa, jaką się zajmowałem, były modele w żarówkach. Artykuł o nich był moim debiutem w Skrzydlatej Polsce (nr 6/95). Na zdjęciu: moja trzecia żarówka, z Fokkerem Dr.I.

Eksperymentalny model eksperymentalnego samolotu - XF-85 Goblin firmy MPM. Wypróbowałem na nim sposób malowania duralowego pokrycia. Do imitacji różnych odcieni blach użyłem ołówka.

Coś nietypowego dla mnie - modele latające z silnikiem na dwutlenek węgla lub z napędem gumowym.

Recenzje modelarskie

Wymienione poniżej recenzje zestawów modelarskich napisałem dla potrzeb Skrzydlatej Polski i AeroPlana.

Skrzydlata Polska
7/1997
Pfalz D.III
Świetny zestaw firmy Eduard
10/1997
MiG-21UBUM
Obejrzenie pudełka i instrukcji modelu firmy SEDO nie zachęca do kupna, mimo że zestaw jest całkiem przyzwoitej jakości.
3/1998
Zlinek
Zestaw Zlina 142 firmy ABC Modelfarb świadczy o tym, że modele samolotów sportowych mają wiele uroku.
6/1998
Nareszcie An-2
Długo oczekiwany model słynnego Antka firmy Italeri
9/1998
Robinson jeszcze mniejszy
Model małego śmigłowca Robinson R-22 firmy Pavla Models

AeroPlan
2/1996
Realizm we właściwej skali
Dwa znakomite zestawy modeli śmigłowców w skali 1/35 firmy MRC

Recenzje niepublikowane
Mi-2 czy Kania?
Zestaw Mi-2 firmy Ariex ProModel równie dobrze może posłużyć do budowy modelu śmigłowca PZL Kania
Mustang Mk.I
Wynik testu pierwszych wyprasek, dostarczonych wprost przez producenta
Plastykowa Dwunastka
Model rzadkiej wersji Spitfire'a
Ostatni lot... do gabloty
Specjalna edycja modelu Su-20 firmy Pantera, zawierająca malowanie z ostatniego dnia służby tego samolotu w polskim lotnictwie
Blachy
Zestawy fototrawione Eduarda do Hellcata i Sabre'a
Jumo 213
Żywiczno-fototrawiony zestaw silnika do Fw 190D